Speciális kategóriájú
UAS műveletek engedélyei
Speciális kategóriájú UAS-művelet(ek)
Speciális kategóriájú műveletekről akkor beszélünk, amennyiben a nyílt kategóriájú műveletekre vonatkozó együttes feltételek legalább egyike nem teljesül, továbbá nem kerül sor embertömeg feletti átrepülésre, személyek vagy veszélyes áruk szállítására. Speciális kategóriáról akkor beszélünk, ha az alábbiak közül legalább az egyik feltétel teljesül:
- az UAS művelet nem végezhető el az Open kategória szabályai szerint (A1/A2/A3) de nem tartozik az engedélyköteles kategóriába.
- C osztályazonositó nélküli 250g MTOM feletti UAS kereskedelmi, ipari, lakó vagy szabadidős területektől kevesebb mint 150 méteres vízszintes távolságban kerül végrehajtásra,
- C osztályazonositó nélküli 250g MTOM feletti UAS-sal 1:1 szabály betartása mellett de maximum 30m távolságnál közelebb szeretnénk idegenekhez műveletet végezni.
- a drónt a távpilóta nem tudja egész idő alatt VLOS-ben tartani és látótávolságon kívüli (BVLOS) repülés is megvalósul, és nincs lehetőség UAS-megfigyelő alkalmazására,
- a repülési magasság meghaladja a föld felszínének legközelebb eső pontjától számított 120 métert,
- a drónt bármilyen anyag szórására vagy dobására használják
A3-ban kereskedelmi-, ipari-, lakó- vagy szabadidős területektől az ajánlás a 150 méteres védőtávolság, PLUSZ 1:1 szabály és a minimum 30m távolság betartása.
Műveleti engedély
Amennyiben az UAS-művelet nem felel meg a nyílt kategóriára vonatkozó általános szabályoknak együttesen, akkor az UAS-üzembentartónak műveleti engedélyt kell szereznie a hatóságtól tevékenysége szabályos végzéséhez.
A műveleti engedély megszerzéséhez az UAS-üzembentartónak a műveleti engedély iránti hatósági kérelem mellett be kell nyújtani a műveletre vonatkozó kockázatértékelést a megfelelő kockázatcsökkentő intézkedésekkel együtt.
A fent említett kockázatértékelésnek összhangban kell lennie a 2019/947 végrehajtási rendelet 11. cikkében részletezett operatív kockázatok értékelésére vonatkozó szabályokkal, illetve tartalmaznia kell az alábbiakat:
- UAS-művelet részletes leírása,
- kockázatok azonosítása,
- operatív kockázatok értékelése,
- lehetséges kockázatcsökkentő intézkedések meghatározása,
- biztonsági célszint meghatározása,
- kockázatcsökkentés eredményességének értékelése.
Speciális kategória esetén a műveleti engedély nem követelhető meg, amennyiben az UAS-üzembentartója rendelkezik könnyű UAS-üzembentartói tanúsítvánnyal.
Amennyiben igénybe szeretnéd venni a Légtér.hu támogatását a műveleti engedély megszerzéséhez, vedd fel velünk a kapcsolatot a legter@legter.hu e-mail címen keresztül.
Hogyan kezdj neki?
Ha még nem tudod, hogy vállalkozásodnak melyik megoldás lenne a megfelelő a speciális kategóriában való műveletek végzésére, keress minket bizalommal!
Tuzson Gergely – Ügyvezető
+ 36 70 450 5960
Amennyiben már tudod, hogy vállalkozásodnak melyik megoldás lenne a megfelelő a speciális kategóriában való műveletek végzésére kérjük töltsd ki ezt az űrlapot és kollégáink hamarosan felveszik veled a kapcsolatot:
TOVÁBBI Szolgáltatásunk
A Légtér.hu támogatja az UAS felhasználókat abban, hogy a speciális kategóriájú UAS műveleteiket szabályosan tudják végrehajtani.
Szakmai konzultáció
Szakmai konzultáció keretében személyre szabott információt kaphatsz a speciális kategóriájú UAS műveletedről.
Előadás-sorozat
Az oktatas.legter.hu oktatási portálunkon témakörökre bontva nyerhetsz betekintést az egyes engedélyek megszerzésének folyamatába.
Megvalósítás
Teljes körűen támogatjuk az engedélyeztetési folyamatot a dokumentáció elkészítésétől a hatósági eljárás lebonyolításáig.