Hurrá!
Csak a legfontosabb definíciók
Van még egy definíció, amivel érdemes megismerkedned, bár elsőre furcsának tűnhet. Ez a pilóta nélküli légijármű üzembentartója. Ő, esetedben te, aki üzemben tartja a drónt.
Szabályok, amelyek rád is vonatkoznak
Amennyiben szeretnéd mélyebben is beleásni magad a szabályozásba, ajánljuk neked korábbi, drón törvény 2021 érthetően szakértőktől cikkünket, amelyben részletes információt találsz arról, milyen szabályok vonatkoznak most a távpilótákra és UAS-üzembentartókra.
Alapvető jellemzők
- A csomagoláson,
- Valamelyik dokumentumon, amelyet a dobozban találtál,
- Vagy az interneten a márka és típus alapján.
Játék
A pilóta nélküli légijárművek között is vannak olyan eszközök, amelyek a játék kategóriába tartoznak. Játéknak nevezzük azt a pilóta nélküli légijárművet, amely megfelel a játékokra vonatkozó előírásoknak, 120 gramm alatti maximális felszálló tömegű és adatrögzítővel, például kamerával fel nem szerelt, továbbá a távpilótától legfeljebb csak 100 méterre képes eltávolodni, valamint megfelelnek az EU játékokra vonatkozó rendeletének.
- Nincs szükséged kompetenciatanúsítványra, tehát nem kell kötelező képzésen részt venned és vizsgáznod – igaz az sosem hátrány, ha tisztában vagy az alapvető szabályokkal
- Nem kell nyilvántartásba vetetned a drónt
- Nem kell nyilvántartásba vetetned magad, mint üzembentartó
- Nem kell eseti légtér igénylés a lakott terület feletti reptetéshez
Nem játék a drónod
- Nyilvántartásba kell vetetned az UA-d
- Nyilvántartásba kell vetetned magad, mint UAS-üzembentartó
- Távpilóta vizsgát nem kell tenned
- Nincs minimum életkorhoz kötve a műveletek végrehajtása, de 16 éves kor alatt szülői hozzájárulás kell
- Tisztában kell lenned a gyártó által adott használati utasítással
- Nyilvántartásba kell vetetned az UA-d
- Nyilvántartásba kell vetetned magad, mint UAS-üzembentartó
- Távpilóta vizsgát kell tenned, legalább A1/A3-at, illetve kiegészítheted A2-vel
- 16 év a minimum korhatárhoz van kötve a műveletek végrehajtása
- Felelősségbiztosítást kell kötnöd
Mindezek mellett 2024.01.01.-át követően minden az EU területén forgalomba hozott drónt osztályazonosítóval kell ellátni. Open kategóriában csak C0-C1-C2-C3-C4 osztályazonosítóval rendelkező drón üzemeltethető!
Kivételt képeznek a 2024.01.01. előtt az EU területén forgalomba hozott drónok („legacy” drónok), de ezek üzemeltetése 2024 januárja óta komoly feltételekhez kötött. 250g MTOM felett csak és kizárólag olyan helyszínen üzemeltethetőek, ahol 150m-en belül nem található lakó-, ipari-, kereskedelmi-, vagy rekreációs övezet, illetve műveletbe be nem vont személyektől 1:1 szabály alapú (Amilyen magasan van a drón, olyan messze a személyektől), de minimum 30m-es távolságban.
Vetesd nyilvántartásba az üzembentartót és a drónt
A nyilvántartásba vételt, vagyis a drónok és az üzembentartók regisztrációját az Innovációs és Technológiai Minisztériumnál lehet megtenni a megfelelő formanyomtatványok kitöltésével és beküldésével. Ezeket a dokumentumokat, a befizetendő díjak összegét, a számlaszámot amire utalnod kell és sok egyéb hasznos információt gyűjtöttünk össze drón ügyintézés oldalunkon.
Felelősségbiztosítás
Legnagyobb felszállótömeg | Fedezet biztosítási eseményenként | Fedezet biztosítási időszakonként |
Nem kereskedelmi UAS művelet esetén | ||
0,25 kg alatt | nem szükséges felelősségbiztosítás | |
0,25 kg – 4 kg | 3.000.000 Ft | 6.000.000 Ft |
4,01 kg – 19,99 kg | 5.000.000 Ft | 10.000.000 Ft |
Abban az esetben, ha a szabályozás szerint biztosításra van szükséged, akkor javasoljuk, hogy nézd meg a Groupama biztosító drón biztosítás ajánlatát a mi kedvezménykódunkat használva, amit elkérhetsz a biztositas@legter.hu címről.
A1/A3 távpilóta vizsga
Amennyiben a drónod 250 gramm vagy annál nagyobb MTOM-el rendelkezik, akkor A1/A3 kompetenciatanústvánnyal kell rendelkezned. A vizsga sikeres letételéhez ingyenes online tananyagot biztosít a KTI, viszont vizsgáznod személyesen kell valamelyik KAV vizsgaközpontban.
Amennyiben az írott anyagot nehezebben érted meg, ajánljuk neked a témában készített kiegészitő A1/A3 felkészítő előadásunkat. Ez a videós ismertető anyag nem hivatalos oktató tananyag, de segít megérteni a szabályokat és számos olyan szabályt kiemel, amelyet fontos megérteni és alkalmazni.
Enélkül ne szállj fel!
Nem csak kezdő, de tapasztalt távpilótáknak is javasoljuk, hogy olvassák el A drónozás lépései és checklist című cikkünket, amelyet kifejezetten azzal a céllal írtunk, hogy ne csak a jogi környezet megértésében támaszkodhass ránk, hanem gyakorlati tanácsokkal is ellássunk. A checklistet az előbb említett cikkünk alján, a hírlevélre való feliratkozást követően tudod letölteni.
Eseti légtér
A jelenlegi jogszabályok szerint lakott terület feletti műveletek végzéséhez eseti légteret kell igényelni. Az eseti légtérről itt találsz részletes leírást. Ha szeretnéd az adminisztrációt biztos kezekben tudni, akkor bízd ránk az eseti légtér ügyintézést.
A2 távpilóta vizsga
Ha C2 osztályazonosítóval rendelkező drónt kaptál és városi környezetben szeretnéd működtetni, akkor egy kiegészítő távpilóta vizsgára is szükséged lesz. Az A2 kompetenciatanúsítvány megszerzéséhez az A1/A3 vizsgához hasonlóan a KAV-nál kell vizsgáznod, ugyanakkor nem kötelező képzést elvégezned.
Mindezek ellenére azt javasoljuk, hogy a sikeres vizsga letétele és a szakmai anyag elsajátítása érdekében iratkozz be online kurzusunkra. A videós anyagaink segítségével bárhol, bármikor készülhetsz a vizsgákra, a tudáspróbáinknak köszönhetően pedig szinte korlátlanul gyakorolhatsz a vizsgára.
Személyiségi jogok
Cikkeink és tudástár anyagaink a segítségedre vannak, illetve zárt Facebook csoportunk építő és segítőkész közösség, aminek tapasztalatára is számíthatsz.