Ezeket vedd figyelembe, amikor nyílt kategóriában drónozol!
A pilóta nélküli légijármű (UA vagy drón) rendszerekkel (UAS-okkal) végrehajtott műveletek összetettsége számos tényezőtől függ, azonban arra a tervezés során mindig figyelemmel kell lenni, hogy biztonságosan hajtsuk végre azokat. A kockázatok csökkentésével képesek lehetünk egy balesetveszélyes műveletet biztonságossá tenni, ehhez azonban megfelelő tervezésre van szükségünk. (Cikkünkben a játék kategóriába sorolt UA-kra nem térünk ki.)
Távpilóta felelőssége
A repülés biztonságának fenntartása érdekében, valamint a külső személyekre való tekintettel nem javasoljuk az olyan reptetések végrehajtását, amely
- ellentétes a szabályozással, (erről részletesen Drón törvény 2021 cikkünkben olvashatsz), valamint
- nagyobb tudást és gyakorlatot igényel, mint a megszerzett kompetencia (erről részletesen a Drónozás nyílt kategóriában cikkünkben olvashatsz),
éppen ezért mindig tájékozódj a művelethez szükséges készségekről és szabályokról.
Minden felszállás előtt győződj meg arról, hogy a kompetencia-tanúsítványod és a felelősségbiztosításod nálad van és érvényes, továbbá rendelkezel a szükséges engedélyekkel. Szinte biztos, hogy ez lesz az első, amit az illetékes hatóságok kérni fognak tőled, ha ellenőrzésre kerül sor. Érdemes tudni, hogy az ellenőrzésre a rendőrség, a légiközlekedési hatóság (jelenleg az ITM szakemberei), valamint bizonyos esetekben a katasztrófavédelem ügyintézője jogosult.
Művelet tervezése előtt
- milyenek a terepviszonyok,
- milyen állandó légtérkorlátozások állnak fenn,
- van-e a művelet környezetében repülőtér, illetve milyen típusú légtérben tervezed a műveletet,
- számítani kell-e külső személyek megjelenésére és ha igen, milyen mértékben,
- előfordulhat-e olyan szituáció, amikor szem elől tévesztheted a drónt és
- az időjáráson kívül lehet-e más környezeti tényező, ami zavarhatja a berepült terület megfigyelését, például természetes, vagy épített akadályok.
Ne felejtsd el, hogyha lakott területen belül szeretnél drónozni, eseti légtérre lesz szükséged. Légtérkereső térképünk megmutatja, hogy az eseti légtér kijelöléséhez milyen dokumentumok szükségesek. Ha nem vagy biztos az eseti légtér igénylésének folyamatában, akkor neked ajánljuk az Légtér Klub PLUSZ szolgáltatásunkat, vagy ha egyáltalán nem szeretnél az engedélyeztetéssel foglalkozni, fordulj hozzánk és a teljes körű ügyintézést is ránk bízhatod.
Emlékezz arra, hogy azonnal meg kell szakítanod a művelet végrehajtását (természetesen a legbiztonságosabb módon), ha veszélyt jelentesz másokra vagy a környezetedre!
Művelet megtervezése
- kompetencia-tanúsítvány megszerzése,
- a drón és az üzembentartó nyilvántartásba vétele,
- biztosítás megkötése,
- a művelet elhelyezkedésétől függően engedélyek vagy hozzájárulások megszerzése.
Ezt követően mérd fel a repülés helyszínét, a terepadottságoknak megfelelően gondold végig, hogy a műveletet milyen nyomvonalon repülve tudod biztonságosan végrehajtani. Figyelj a tereptárgyakra, a domborzatra és az olyan területekre, ahol esetlegesen felbukkanhatnak külső személyek.
Külső személyek: olyan személyek, akik nem vesznek részt az UAS-műveletben, vagy nem ismerik az UAS üzemben tartója által adott utasításokat és biztonsági figyelmeztetéseket.
Pilóta nélküli légijármű-megfigyelő: a távpilóta mellett tartózkodó személy, aki a pilóta nélküli légijármű segédeszköz nélküli vizuális megfigyelése révén segíti a távpilótát a pilóta nélküli légijármű VLOS-ben tartásában és a repülés biztonságos végrehajtásában.
Légtérmegfigyelő: olyan személy, aki a légtérben fellépő esetleges veszélyek észlelése céljából azon légtér segédeszköz nélküli vizuális megfigyelése révén segíti a távpilótát, amelyben a pilóta nélküli légijármű repül.
Hasznos teher: olyan műszer, mechanizmus, berendezés, alkatrész, készülék, tartozék vagy kiegészítő, beleértve a kommunikációs berendezéseket is, amelyet a légi járműbe szerelnek be vagy azon rögzítenek, de nem a repülésben lévő légi jármű működtetéséhez vagy repülésének irányításához használnak vagy szándékoznak használni, és amely nem a törzs, a hajtómű és a légcsavar alkatrésze.
Tartsd fejben, hogy ha nem a gyártó által készített hasznos terhet rögzítesz az UA-ra, a megváltozott súlypont hátrányosan befolyásolhatja a műveltet és kárt okozhat a drónodban.A repülési idő számítása kiemelt fontosságú, hogy tudd, mennyi akkumulátorra vagy üzemanyagra lesz szükséged. Érdemes valamennyire túltervezni a szükséges energiamennyiséget, hogy semmi esetre se kelljen emiatt hamarabb befejezni a műveletet.
UAS ellenőrzése
Ne felejtsd el feltölteni az akkumulátorokat vagy a benzineskannát, ez nagyon fontos!
Kitelepülés
Mindig a gyártói utasításoknak megfelelően használd az UAS-t! Legyél egészséges, kipihent és józan, amikor UAS műveletet hajtasz végre!
Gyors rendszertesz
A pozíciók felvétele után, de még a művelet megkezdése előtt végezz el egy gyors tesztrepülést. Ne felejtsd el kalibrálni az iránytűt, ha szükséges. Figyelj arra, hogy a vezérlőkarok alapállapotban legyenek. Nézd meg a jelzőfényeket. Vizsgáld meg a kommunikációt a bevont személyekkel és csak akkor kezdj neki a repülésnek, ha nem találtál semmi rendellenességet. Ellenkező esetben szüntesd meg a hibát vagy töröld a repülést!
Felszállás megkezdése
Kényszerhelyzetre való felkészülés
Az alapos tervezés és ellenőrzések célja, hogy megelőzd a repülőeseményeket és baleseteket, azonban lehetnek olyan tényezők, amelyekkel nem tudsz számolni. Ilyenek lehetnek például:
- Iránytű interferencia
- Hajtómű meghibásodás
- Jegesedés
- Kapcsolatvesztés
- Madarak
Leszállási folyamat
Amikor végeztél a reptetéssel vagy valamilyen okból meg kell szakítanod a műveletet, mindig ellenőrizd, hogy a leszállási helyen nincsenek-e akadályok, állatok vagy külső személyek. Amennyiben a kijelölt felszállási hely lesz a leszállási hely is, úgy egyszerűbb dolgod van, de ettől függetlenül az ellenőrzést ugyanolyan körültekintően végre kell hajtanod.
A leszállás akkor ér véget, amikor leállítod a drónod és kikapcsolod a vezérlőegységet. Erre figyelj oda, nehogy beinduljanak a propellerek, mikor valaki éppen felvenné az UA-t.
Teendők leszállás után
UAS műveleti ellenőrző lista, a checklist
Kérd drón checklistünket!
Kérd el a nyílt kategóriájú UAS műveletekhez készített ellenőrző listánkat! Add meg neved és email címed, hogy el tudjuk küldeni neked a dokumentumot.